Bezpečnosť

Bezpečnosť je našou najvyššou prioritou, tak pre zamestnancov ako aj pre užívateľov našej rýchlostnej komunikácie.

Od roku 2011 prebieha systematická kampaňa s cieľom znížiť nehodovosť na cestách.

Dni Bezpečnosti organizované na našich odpočívadlách 4krát ročne sú a dlhodobé kampane na školách upozorňujú na rôzne riziká za volantom:

  • Prevencia mikrospánku
  • Pravidlá prvej pomoci
  • Správne riadenie vozidla v zime
  • Správna diagnostika vozidla
  • Potreba bezpečnostných peso a detských sedačiek
  • Nulová tolerancia alkoholu
  • Pravidlá dvoch sekúnd
Prehrať video

Jazda v hmle

Jazda „proti mlieku“ nie je žiadna slasť. Dodržaním niekoľkých zásad dokážete minimalizovať jej riziká:

Zapnuté reflektory

Svietiť v hmle je nevyhnutné – viac ako inokedy platí zásada „byť videný“. Doporučujeme denné stretávacie svetlá v kombinácii s hmlovými. Diaľkové svetlá nie sú natoľko účinné, pretože ich lúče sa odrážajú od drobných kvapiek tvoriacich hmlu, čím vzniká efekt „vizuálnej clony“ obmedzujúcej viditeľnosť.

Biele vodiace pásy na vozovke

Okrem prispôsobenia rýchlosti s ohľadom na zhoršenú viditeľnosť je užitočné občas uprieť zrak na vodiace pásy lemujúce vozovku. Ak vojdete kolesom na vodiaci pás, upozorní vás vibráciami a zvukovým efektom. To je signál, aby ste skorigovali smer svojej jazdy.

Odstup

Aj keď v hmle jazdíme nižšou rýchlosťou ako pri dobrej viditeľnosti, dodržiavať dostatočný odstup od vozidla pred nami je viac ako opodstatnené. Nechajme si priestor na reakciu, ak sa na ceste objaví nečakaná prekážka, napríklad nepojazdné vozidlo. Ak sa pri dobrej viditeľnosti považuje za bezpečný odstup vzdialenosť, ktorú vodidlo prejde za 2 sekundy, v hmlistom počasí si nechajme odstup 4 sekundy.

Bezpečnosť was last modified: 6 októbra, 2022 by