Spoločnosť Via Pribina Operations

Via Pribina Operations, a.s. je spoločnosť, ktorá odo dňa odovzdania rýchlostnej cesty R1 PR1BINA do užívania (28. 10. 2011) zodpovedná za prevádzku a údržbu komunikácie v úseku Nitra – Tekovské Nemce v dĺžke 46 km. V júli 2012 pribudol do správy Granvia Operation severný obchvat Banskej Bystrice v dĺžke takmer 6 km.

Via Pribina Operations, a.s. je 100%-nou dcérskou spoločnosťou skupiny VINCI Concessions a členom skupiny VINCI Highways.

VINCI Highways pôsobí v 16 krajinách sveta a je poprednou koncesnou spoločnosťou a poskytovateľom služieb cestnej dopravy. VINCI Highways v spolupráci s miestnymi partnermi navrhuje, financuje, stavia a prevádzkuje takmer 4 000 km ciest podľa najvyšších medzinárodných štandardov bezpečnosti a kvality.

Našimi prioritami sú bezpečnosťkvalita služieb a ohľad na životné prostredie. Prinášame na Slovensko viac ako 50-ročné skúsenosti francúzskeho koncernu VINCI v oblasti prevádzky dopravných infraštruktúr. V roku 2013 sme zaviedli integrovaný manažérsky systém a vo februári 2014 sme po úspešnom audite získali certifikát. Recertifikačným auditom sme prešli v januári 2020, aktuálny certifikát si môžete pozrieť tu.

Rýchlostnú cestu Via Pribina Nitra – Tekovské Nemce máme pod dohľadom 24 hodín denne, 7 dní v týždni, 365 dní v roku. Zmyslom našej práce je udržiavať pre vás Pribinu v bezpečnom stave.

Cieľom nášho úsilia je, aby vás nová cesta bezpečne a pohodlne doviedla všade tam, kam potrebujete. Aby ste mali pocit, že ste na dobrej ceste…

stredisko-web

Stredisko správy a údržby rýchlostnej cesty

Via Pribina Operations, a.s. zodpovedná za prevádzku  a údržbu rýchlostnej cesty Via Pribina sídli v Stredisku správy a údržby rýchlostnej cesty. Je to nový areál v mieste, kde rýchlostná cesta opúšťa územie Nitry. Okrem administratívnych priestorov a krízového centra, garáží pre vozidlá údržby, dielní, síl na uskladnenie soli a výrobne soľných roztokov sídlia v areáli aj príslušníci diaľničného oddelenia policajného zboru, mýtnej polície a hasičského a záchranného zboru. Informácie z cesty sa sústreďujú v Centre monitorovania dopravy.

GPS súradnice strediska: 48.3048380165702, 18.132651892657087

Moderné Centrum monitorovania dopravy (CMD) je operatívnym mozgom, kde sa zbierajú a vyhodnocujú aktuálne informácie z cesty. Informácie získavajú a do CMD odosielajú kamery, meteorologické stanice, senzory zabudované vo vozovke, ktoré monitorujú vlhkosť a prítomnosť vody. Využívame tiež snímače na meranie intenzity dopravy a dynamické váhy. Na bezplatnej núdzovej SOS linke 0800 333 333 môžu vodiči v prípade potreby požiadať o pomoc.

V CMD máme:

  • systém meteorologického monitoringu – 15 meteostaníc monitoruje aktuálny stav a vývoj hlavných ukazovateľov počasia
  • systém na meranie intenzity dopravy a váženia za pohybu – 14 senzorov zabudovaných vo vozovke sníma intenzitu dopravy a dokáže určiť nielen hmotnosť pohybujúcich sa vozidiel, ale aj ich prípadné preťaženie
  • systém CCTV (uzatvorený televízny okruh)  34 kamier vo dne i v noci zaznamenáva dianie na ceste
Via Pribina Operations was last modified: 27 septembra, 2023 by